81.stāsts. Tilts starp latviešiem – Ilona

Kad dzīve pagriežas citās sliedēs, un Tu nonāc pilnīgi svešā valstī, citā kontinentā, iejusties jaunajā vietā noteikti ir daudz vieglāk, ja Tev apkārt ir cilvēki, kas palīdz ar padomu, vēl labāk, ja tie ir tavi tautieši, kas saprot dzimtās valsts mentalitāti, saprot Tevi. Ilonai ierodoties milzīgajā Amerikā nebija neviena, kas padalītos ar savu pieredzi, kas palīdzētu iejusties jaunajā vidē, viss bija jāmeklē pašai. Pateicoties savām organizatores spējām, ar laiku citi jauniebraucēji sāka griezties tieši pie latviešu sievietes pēc padoma, jo viņa tam visam bija gājusi cauri, un neatteica ar dalīšanos pieredzē. Sākotnēji nemaz neplānojot viņa kļuva kā tilts starp latviešiem svešumā, kas saved kopā divas puses.

1013387_10200970872130078_973252579_n

Bērnības un jaunības gadus Ilona aizvadīja Latgalē, kur vēl mācoties Malnavas Tehnikumā pirmo reizi iepazinās ar kādu puisi, kurš pēc vairākiem gadiem arī kļuva par viņas dzīves partneri. Kamēr Ilona strādāja un studēja Rēzeknes augstskolā, Uldis mācījās vairākus simtus kilometru attālajā Jelgavas universitātē. Vienu gadu stažējies Amerikā apmaiņas programmā, kas tajos laikos nebija nemaz tik viegli izdarāms, jo bija jāiztur liels konkurss. Veiksmīgi saglabājuši attiecības no attāluma,  jaunieši vēlāk viens otram teica „Jā” vārdu, lustīgi atzīmējot kāzas Malnavā, kur  viņi pirmo rezi satika viens otru.  Kad Ilonai tika piedāvāts darbs Apdrošināšanas Sabiedrībā „Latgarants” Rīgas Filiālē, viņi nolēma pārcelties uz dzīvi Rīgā. Zinot, ka Uldim ir ļoti laba angļu valoda, datora zināšanas un spējas, plus Amerikas pieredze, viņi cerēja, ka arī Uldis ātri atradīs darbu. Taču nodzīvojot vairāk kā gadu Rīgā, Uldim tā arī neizdevās atrast darbu. Pēc vairāku mēnešu neveiksmīgiem mēģinājumiem, Ilona ar vīru pieņēma lēmumu doties pāri okeānam uz Ņujorku, kā jau liela daļa cilvēku tajā laikā, arī viņi ticēja, ka šeit būs lielākas iespējas. Pirmie iespaidi bija skarbi: „Viss likās tik mežonīgi liels un neizprotams, šausmīga netīrība uz ielas”, atceras Ilona. Jāstrādā arī bija ļoti smagi. Uldis, kurš apveltīts ar lielisku humora izjūtu ieskicē sākotnējo situāciju: „Strādājām astoņas dienas nedēļā, lai atspertos”.

P1670126

Ierodoties Amerikā pirms trīspadsmit gadiem, atrast citus latviešu internetā, kā to var izdarīt šobrīd nebija iespējams. Kad viņu ģimenē parādījās dēls Ričards un meita Megija, Ilona sāka aizvien aktīvāk meklēt citus latviski runājošus tautiešus, lai bērni nepazaudētu latvisko garu. Sākumā pat avīzē lika sludinājumu ar aicinājumu atsaukties latviešiem. Kad jau bija izveidojusies vairāku vecāku grupa, Ilona uzņēmās organizatores lomu, un lika pamatus Bruklinas latviešu skoliņas izveidei. Viss balstījās uz pašu entuziasmu, tika organizēti vairāki labdarības pasākumi, lai palīdzēt ģimenēm uzturēt skolu un noalgot skolotājus. Brīvo laiku veltīja latviešu kultūras dzīves veidošanai, un dažādu kopīgu pasākumu organizēšanai. Gadiem ejot, izveidojās situācija, ka visi griezās tieši pie Ilonas pēc kādas informācijas vai padoma. Ar laiku palika grūti katram atbildēt uz vieniem un tiem pašiem jautājumiem, tāpēc dzima ideja par vienotas interneta vietnes izveidi, kas palīdzētu latviešiem atrast vienam otru, kā arī uzzināt sev interesējošos jautājumus. Pirms aptuveni pieciem gadiem tika izveidota mājas lapa „LatvianUSA.com”, kas kalpo kā latviešu satikšanās vieta Amerikā. Papildus tam Ilona veicinājusi veiksmīga dialoga uzsākšanu starp latviešiem, kas šeit dzimuši un latviešiem, kas nesen iebraukuši. Tikai sadarbojoties vienam ar otru, mēs varam attīstīt un stiprināt latviešu tradīcijas un identitāti. Lai arī esam tik dažādi, tomēr esam latvieši. Ilona ar savu nesavtīgo darbu spējusi iedvesmot arī citus, tiekot aicināta uz kaimiņu pilsētu biedrību sanāksmēm vai kongresiem, kur tiek runāts par jauno latviešu integrēšanu latviskajā sabiedrībā, kas ir būtiska lieta.

992955_700615686618762_314656586_n

Šobrīd Ilona audzina savus enerģiskos bērnus, kuriem arī ļoti patīk atrasties latviskā vidē, Ričards apmeklē latviešu vasaras nometni Katskiļos, bet Megija šovasar ciemojās Latvijā, kur stiprina valodas zināšanas. Galvenais, ka viņa turpina sniegt palīdzīgu roku tautiešiem, kas ieradušies no tālienes. Ilona uzsver, ka tas nekad viņai neizdotos bez mīlošā vīra atbalsta ģimenes uzturēšanā, jo darbs, ko viņa dara latviešu labā balstās uz brīvprātīgo vēlmi un entuziasmu.

Share